Itt a nyár, amely bőséggel kínálja nekünk a gyümölcsöket és zöldségeket. Akár hazai piacokra látogatunk, akár tengerparton nyaralunk: mindenütt színes standokkal találkozhatunk.

Ha nem csak a hagyományos éttermek, ételküldő cégek kínálatát böngésszük, ha a mélyhűtőpultok félkész és készételei helyett a friss hazai kínálatra figyelünk, akkor rádöbbenhetünk: a gyümölcsök, zöldségek, fűszerek választéka a húsfélék választékának a sokszorosa.

Ha elindultunk azon az úton, hogy étkezési szokásainkat egészségesebbé tegyük, akkor eleinte úgy érezhetjük: beszűkültek a lehetőségeink abban, hogy mit ehetünk. Most új ízvilágot fedezhetünk fel azzal, ha korábban ki nem próbált gyümölcsöket, zöldségeket kezdünk a megszokott ételeinkhez felhasználni, vagy éppen addig ismeretlen fűszerek ízét ismerjük meg.

Természetesnek tartjuk, hogy a legfontosabb gyümölcs-és zöldségfajok egész évben megtalálhatóak a piacon. Mégis: megvan minden zöldségnek és gyümölcsnek a maga „főszezonja”, amikor a legmagasabb a tápértéke, a legtöbb íz –és illatanyagot tartalmazza. A különböző évszakokban ezekből más-más fontos a szervezet egészséges működése szempontjából.

Nem véletlen az sem, hogy az azonos színű zöldségek és gyümölcsök fő hatóanyaga, élettani hatása is egyezik. Nézzük a fő jellemzőket:

1. Vörös és piros: A vörös ételekben sok a vas, nagy az antioxidáns hatásuk, amely semlegesíti a szívbetegséget, a daganatos betegséget okozó szabad gyököket, illetve védik a bőrt a napsugarak káros hatásától.
gyümölcsök: meggy, áfonya, eper, málna, görögdinnye
zöldségek: cékla, pirospaprika, paradicsom

2. Kék és lila: hűsítő és nyugtató hatásúak, védik az idegrendszert, jó hatással vannak az agyműködésre, a szellemi tevékenységre.
gyümölcsök: szeder, feketeribizli, bodza
zöldségek: vöröskáposzta, lilahagyma, padlizsán, endívia

3. Zöld: A daganatos megbetegedés és az érelmeszesedés kockázatát csökkentik, a bőr és a látás épségének megőrzését segítik, gazdagok antioxidánsokban, C-és E- vitaminban.
gyümölcsök: zöld húsú sárgadinnye, avokádó, szőlő
zöldségek: spárga, brokkoli, petrezselyem, zöldbab, tök, kelkáposzta, borsó, fejessaláta, zöldhagyma, zöldpaprika, spenót, sóska, cukkíni

4. Fehér: A jó vérkeringésért és vérnyomásért felelnek, számtalan biológiailag aktív anyagot rejtenek, például a hagymafélék illóolajában lévő allicin antibakteriális és gombaellenes hatása jelentős.
gyümölcsök: banán, körte
zöldségek: karfiol, fokhagyma, karalábé, hagyma, paszternák, fehérrépa, zeller, fehér húsú burgonya

5. Sárga és narancs: Az emésztőrendszer működését segítik elő, így hatással vannak a méregtelenítő folyamatokra, gazdagok C-vitaminban és bioflavonidokban, a szív, a látás az idegrendszer és az immunrendszer erősítői.
gyümölcsök: sárgabarack, sárgadinnye, citrom, narancs, nektarin, őszibarack, sárga körte, sárga húsú görögdinnye
zöldségek: sárgarépa, csemegekukorica, sárga húsú paradicsom, sütőtök, édesburgonya

Nyilvánvalóan a zöldségek és gyümölcsök mellett szükségünk van még szénhidrátban gazdag gabonafélékre, olajos magvakra is, hogy a szervezetünket könnyen hasznosítható energiához juttassuk. A nyári táplálkozásunk azonban mégiscsak attól lesz élvezetes és egészséges, hogy színessé teszik a hazai kertekből asztalunkra kerülő gyümölcsök, zöldségek és fűszernövények.

-eé-

Felhasznált irodalom: Nagy Zsuzsa: Legyen néktek eledelül. Az emberiség eredeti tápláléka V. rész. Oltalom Alapítvány.

Facebook kommentek